واحد پول روسیه

کسانی که به وضعیت بازار ارز توجه دارند صد در صد می دانند که واحد پول روسیه روبل است. روبل اسکناس کاغذی می باشد (البته سکه ای با ارزش یک روبل هم وجود دارد) و برابر با 100 'کپک' (کʼ پ؍ک) است که به صورت سکه ای است. اما کمتر کسی تاریخچه این واحد پول را می داند. مخصوصا برای فارسی زبان ها و کسانی که به زبان عربی مسلط هستند معنی اسم این اسکناس می تواند خیلی تعجب آور باشد. در کل طبق تحقیقات رسمی چهار ورژن اصلی پیدایش اسم 'روبل' وجود دارد:

1) برای کسانی که به زبان روسی مسلط هستند ورژن اول می تواند بسیار قانع کننده باشد. گفته می شود که نام واحد پول روسیه از یک فعل روسی 'рубить' ('روبیت' = بریدن) گرفته شده است. برای تثبیت این ورژن می توانیم به تاریخ مراجعه کنیم. در قرن چهاردهم میلادی سکه نقره ای با نام 'گریونا' (در حال حاضر واحد پول کشور اوکراین است) در نووگرود رایج بود که حالت باریک و کشیده ای داشت، وزن تقریبی آن از 195 تا 200 گرم بود. از لحاظ این که تجار نووگرود در آن زمان توانستند ارزش این سکه را بالا ببرند، از یک زمانی به بعد نیازی برای تقسیم آن به وجود آمد. این سکه را با برش دادن تقسیم می کردند و از اینجا بود که اسم قسمت های بریده شده 'گریونا' را 'روبل'، یعنی 'بریدنی' نامیدند.

گریونا

2) ورژن دوم بازهم به روش درست کردن 'گریونا' بر می گردد. زمانی که نیاز به بریدن آن به وجود آمد، بر سطح آن شیار های خط مانندی را به وجود آوردند تا بتوانند به راحتی سکه گریونا را به چند قسمت تقسیم کنند. این خطوط اسم 'рубец' ('روبتس' = خط) را پیدا کرد که پایه نام گذاری 'روبل' شده است.

3) از آنجایی که 'روبل' قبلا از نقره سکه زنی می شد، بعضی تاریخ شناسان معتقد هستند که این اسم از اسم واحد پول هند گرفته شده است. 'روپیه'، یعنی 'پول نقره ایی' را تجار با کشتی هایشان از هند وارد روسیه کردند و از آنجا سکه زنی و مدیریت منابع پولی را یاد گرفتند.

4) اما ورژن چهارم، به نظر گروه کافه راشا می تواند برای دوستان جالب ترین باشد. از قرن سیزدهم میلادی کشتی های پر از پارچه، عطر، ادویه، چرم و غیره از طرف هند، خاور میانه و آفریقای شمالی به روسیه می آمد. با آشنایی زبان و فرهنگ مردم عربی جهت معرفی سکه های خود، تجار روسی اسم 'گریونا' را برداشتند، به دلیل عدم وجود حرف 'گ' در زبان عربی سکه های خود را 'روبل' (یا ربع، همان معنی یک چهارم) نام گذاری کردند.

در طول تاریخ شکل و ارزش روبل بسیار متفاوت بوده. مثلا در اوایل قرن بیستم میلادی سال 1919 اولین روبل شوروی به دست مردم رسید که به صورت رسمی نقش یک چک یا نامه اعتباری داشت.

روبل

بعد از تغییرات سال 1961 روبل به صورت کامل دارای ارزش مستقلی از طلای خزانه مرکزی شد و این رسما تبدیل روبل را به صورت قانونی به ارز خارجی غیر ممکن کرد.

روبل

بعد از مستقل شدن روسیه از اتحادیه جماهیر شوروی و تبدیل این کشور به فدراسیون روسیه تصمیم بر این شد تا اسم واحد پولی را تغییر ندهند، بنابراین روبل به عنوان واحد پولی روسیه رسمی شد. تا سال 2006 روبل دارای علامت گرافیکی رسمی نبود اما تجارت بین المللی و روابط بانکی گسترده با اقتصاد جهانی، بانک مرکزی روسیه را به این فکر رسانده بود که روبل هم مانند دلار آمریکا نیاز به داشتن علامت گرافیکی ثابت و رسمی دارد. هفت سال هزاران طراح تلاش کردند و در مسابقه شرکت کردند تا در جلسه رسمی بانک مرکزی روسیه مورخ 11 دسامبر 2013 علامت گرافیکی روبل () تایید شد.

روبل

نویسنده : اکسانا دیدیک