سوغات روسیه

با توجه به پیشرفت روابط توریستی بین ایران و روسیه فقط در نیم سال اول سال 1395 بیش از30 هزار توریست از ایران به روسیه سفر کردند. بنابراین نیاز است برای دوستانی که علاقه مند به سفر روسیه هستند اما هنوز نمی دانند از سفر چه چیز هایی را به عنوان سوغاتی برای خانواده و دوستان بیاورند، یک لیست ده گزینه ایی را ارائه بدهیم.

در مقایسه با ترکیه که ایرانیان همیشه علاقه عجیبی به آوردن لباس به عنوان سوغاتی دارند، معمولا به دلیل محدودیت زمانی و برنامه ریزی های تورها ، توریست های ایرانی فرصت نمی کنند به مال های خارج از شهر در مسکو یا هایپرمارکت های مخصوص سر بزنند . شهر مسکو جز ده شهر گران جهان است به همین دلیل اگر توریست های عادی بخواهند به بوتیک ها در مرکز مسکو سر بزنند، شاید نتوانند چیزی پیدا کنند که هم به دلشان باشد و هم به جیب شان صدمه نزند.

گروه کافه راشا دوستانه پیشنهاد می کند که شما، علاقه مندان به بازدید از روسیه از آن دسته سوغاتی هایی به ایران بیاورید که هیچ جایی جز روسیه پیدا نمی شوند.

1. عروسک ماتروشکا (Матрёшка)

ماتروشکا

این عروسک های چوبی همیشه نماد فرهنگ روسی بوده اند. از لحاظ معنی واژه 'ماتروشکا' به زبان روسی، یک فرم اسم زنانه 'ماترونا ' می باشد. این اسم تا قرن هجدهم که با گسترش روابط روسیه و اروپا و ورود اسامی خارجی به زبان و فرهنگ روسیه شروع شد، رایج ترین اسم بین خانم ها بوده، دلیل آن هم خیلی ساده است، در ریشه اسم ' مترونا ' معنی 'مادر' (мать) نهفته است و یک زن در فرهنگ روسی همیشه اول مادر بوده ، بعد همسر. پس انتخاب همچین اسمی برای عروسک های تودرتو، که کل عروسک بچه داخل آن پنهان شده اند، اصلا تعجب آور نیست. از نظر قدمت این عروسک، رایج ترین نظریه می گوید که خود ماتروشکا در اواسط قرن 19 میلادی برای اولین بار ساخته شد و بالافاصله کوتاه ترین راه ممکن را به قلب های مردم روسی پیدا کرد. عروسک ماتروشکا سمبل خانواده، مهربانی و عشق مادر به فرزندانش بوده است. عروسک های داخلی به تدریج کوچک تر می شوند و تعداد آنها در ماتروشکای کلاسیک فرد است، از 5 به بالا. ناگفته نماند که در شهر های مختلف روسیه موزه هایی مملو از ماتروشکا وجود دارند و معروفترین آنها در شهر مسکو، کوچه لیونتیوسکی است. به دلیل رنگ های شاد ماتروشکا، روسری های قشنگ آن که خیلی شبیه روسری های سنتی ایرانی هستند، به نظر کافه راشا این سوغاتی با دکور خانه های ایرانی کاملا هماهنگ می شود و برای خانواده شما هم می تواند یادبود بی نظیری از روسیه باشد.

2. بالالایکا (Балалайка)

بالالایکا

این ساز سنتی روسی را برای دوستای خودتان که سه تار میزنند به عنوان سوغاتی بیاورید. بالالایکا با دسته ای بلند و بدنه ای مثلث شکل دارای سه سیم است. البته نواختن بالالایکا با نواختن سه تار بسیار متفاوت است، برای آهنگ های سنتی روسی باید همزمان از سه سیم آن استفاده کرد و حرکات دست باید محکم و سریع باشد. یک نظریه نسبت به تاریخچه بالالایکا می گوید که ایده این ساز درقرن هفدهم میلادی از تنبورک گرفته شد. چند مدل معنی اسم این ساز رایج است، رایج ترین آنها می گوید که اسم ساز از صدا های این ساز گرفته شده است. گوش آدمی که به بالالایکا گوش می دهد معمولان مجموعه ای از صداهای 'با'، 'لا' و 'لالا' می شنود. به عنوان سوغاتی این ساز بسیار جالب است. صد درصد نواختن آن نیاز به آموزش دارد، اما برای استفاده تزییناتی بالالایکا خیلی زیباست و می تواند روی یکی از دیوار های خانه شما جایگاه خود را در دکور پیدا کند.

3. کولوچه سنتی شهر تولا (Тульские пряники)

کولوچه سنتی شهر تولا

این پیشنهاد توسط اعضای شکمو و شیرینی دوست گروه کافه راشا ارائه شده است. به نظر ما این نوع شیرینی می تواند بسیار جالب و کاملا سازگار با مزاج ایرانی باشد. همانطور که از اسم این کولوچه پیداست مرجع آن شهر تولا بوده است. در لیست سوغاتی های روسیه ما یک بار دیگر به این شهر مراجعه می کنیم. مردم شهر تولا از قدیم الایام به مهمان نوازی و چای خوری بسیار معروف بودند. به همین دلیل در قرن هفدهم میلادی به درست کردن این نوع کولوچه پرداختند. جز مواد اصلی خمیر این کولوچه عسل و دارچین (پودر زنجبیل و میخک هم اضافه می شود) است، داخل این کولوچه را هم معمولا با شیر عسل یا مارملاد پر می کنند، همچنین کولوچه روکش شکری دارد. صد درصد نیازی نیست که شما حتما به شهر تولا سفر کنید برای خرید این سوغاتی خوشمزه، کولوچه های از این نوع در هر نانوایی یا شیرینی سرای مسکو یا هر شهر دیگر پیدا می شود. ظاهر این کولوچه و نوع بسته بندی کنونی آن طوری است که راحت می توانید با آوردن آن به ایران بچه های خانواده و همچنین دوستان شکموی خود را خوشحال کنید.

4. خاویار روسیه (Икра)

خاویار روسیه

شما می توانید نسبت به این گزینه جبهه بگیرید و بگویید که ایران مگر برای خودش خاویار ندارد؟؟؟ صد درصد خاویار ایرانی در کل جهان به کیفیت بالا و طعم فوقالعاده معروف است. اما یک چیزی هست که بازار خاویار روسیه را بسیار متفاوت می کند. فیل ماهی سوروگا که در ایران معروف شده است ، در سوپرمارکت های روسیه شما می توانید انواع دیگر آن را هم پیدا کنید، از انواع درشت تا بسیار ریز. بر اساس نوع ماهی و ارزش آن خاویار هم می تواند قیمت های مختلفی داشته باشد، از 100 هزار دلار برای یک کیلو (انواع ویژه در مغازه های مخصوص) تا 10 دلار برای یک کیلو. پیشنهاد می شود چند بسته کوچک از انواع مختلف خاویار را به عنوان سوغاتی با خود آورده و به دوستانتان به شکل ساندویچ یا فینگرفود تعارف کنید.

5. سماور (Самовар)

سماور

سماور یا وصیله خود جوش (اسم سماور به این صورت از روسی ترجمه می شود) در فرهنگ ایرانی جلوه خاصی داشته است. همانطور که قول داده بودیم دوباره می خواهیم به شهر تولا مراجعه کنیم. البته ناگفته نماند که سماور از امپراتوری روم به فرهنگ روسی راه یافت. ابزاری مثل سماور در روم استفاده بسیاری داشت و به دلیل قابلیت های خود به اطراف روم هم رسید. در حال حاضر زمان ورود سماور به فرهنگ روسی را نمی شود دقیق بررسی کرد اما باید ذکر کرد که زمان حکومت پتر یکم در روسیه در شهر تولا تولید انبوه سماور آغاز شد. در قرن نوزدهم میلادی تاجر معروف روسی آقای 'کاپیرزین' کارگاه سماورسازی را تاسیس کردند که همزمان بیش از صد مدل سماور را تولید می کرد، از سماورهای تزیین شده گران قیمت که در حال حاضر هنوز در کلکسیون های شخصی و موزه ها باز مانده اند تا سماورهای مسافرتی کوچک. در اویل قرن بیستم هم در شهر تولا سماور های نفتی هم تولید می شدند و در مناطق قفقازی بسیار پرطرفدار بودند. با رایج شدن برق، سماور های برقی هم به خانه های روسی آمدند و هنوز برای بعضی افراد چای بدون سماور معنی ندارد. گروه کافه راشا پیشنهاد می کند که حین سفر به روسیه برای والدین تان یک سماور قشنگ، با قلم زنی یا رنگامیزی سنتی روسی را به عنوان سوغاتی بیاورید.

6. والنکی روسی (Валенки)

والنکی

این نوع چکمه نمدی از سمبل های روسیه است. شرایط خاص آب و هوا و زمستان های بسیار سرد در اکثر نقاط روسیه پوشیدن والنکی را باب کرده بود. در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز پوشیدن این نوع چکمه بسیار رایج بود. در روسیه اوج طرفداری از والنکی در قرن نوزدهم میلادی بود و گفته می شود که والنکی از مغولستان به روسیه آمده. بدنه اصلی چکمه از نمد ساخته می شود و برای کف آن به صورت سنتی از چرم استفاده می شد. به دلیل ساختار بسیار محکم نمد، استفاده از والنکی، راه رفتن در برف ها را راحت کرده و ترس از خیس شدن پاها را برطرف میکند. والنکی شاید استفاده خاصی در اکثرنقاط ایران نداشته باشد اما این نوع صنایع دستی روسیه می تواند اشکال مختلفی هم داشته باشد. اگر دوست ندارید این نوع چکمه را برای پا کردن بخرید، مدل مینیاتوری آن هم هست که می تواند برای تزیین خانه استفاده شود. گروه کافه راشا به آقایان هم پیشنهاد می کند که از سفر به روسیه برای خانم هایشان از نوع فانتزی والنکی به عنوان سوغاتی بیاورند. والنکی فانتزی با ساق کوتاه و گلدوزی فوقالعاده، دل خانمتان را حتما شاد می کند.

7. ماهی دودی (Копченёная рыба)

ماهی دودی

در شمال ایران ماهی دودی جز مواد پراستفاده می باشد به همین دلیل نیازی برای توضیح دادن مزایای این خوراک به دوستان شمالی نیست. اما تفاوت بین ماهی دودی ایرانی و ماهی دودی روسیه در روش دودی کردن ماهی و همچنین انواع ماهی هایی است که دودی می شوند. صد درصد کافه راشا پیشنهاد می کند که این سوغاتی را دوستان به فصل های سرد سال اختصاص بدهند و حین خرید این نوع ماهی نکات بهداشتی را رعایت کنند.

8. دانه کاج (Кедровый орех)

دانه کاج

دانه کاج شاید برای مردم ایران زیاد آشنا نباشد، اما به نظر کافه راشا این سوغاتی ارزش خریدن را دارد. دلیل اول برای انتخاب این نوع سوغاتی بسیار ساده است. کدام ایرانی از آجیل بدش می آید؟؟؟ اما خارج از شوخی این نوع خشکبار برای کدبانوهای هنرمند ایرانی می تواند خیلی جالب باشد. بسیاری از سالاد های خوشمزه از آشپزی بین المللی بین ترکیبات خود دانه های کاج را دارند... کدام خانم بدش می آید دوستان هم دوره خود را یا شوهر گرامی را با غذای جدید و خوشمزه سورپرایز کند؟ باز هم خارج از شوخی دانه های کاج جز غنی ترین و با ارزش ترین دانه های روغنی می باشد، به همین دلیل برای سلامتی انسان بسیار مفید است. کمتر موادی پیدا می شوند که بتواند حاوی این تعداد ویتامین باشند. دانه کاج سیستم ایمنی را قوی می کند، هرمن های بدن را تنظیم می کند؛ روماتیزم، پوکی استخوان و مشکلات قلبی را از بین می برد وهمچنین می تواند طعم بی نظیری به سالاد های شما بدهد.

9. عسل روسی (Мед)

عسل روسی

عسل ایرانی همیشه خیلی خوشمزه بوده و مخصوصا نوع وحشی آن در اثار ادبیاتی هم ذکر شده است. حالا چرا گروه کافه راشا عسل را هم جز لیست سوغاتی آوره است؟ یادمان نرود که روسیه کشور خیلی بزرگی است و مناطق مختلف جغرافیایی با انواع مختلف درخت و گل باعث تنوع بی شمارعسل شده است. شهر رستوو برای انواع عسل تیره، جمهوری بشقیرستان برای عسل شفاف طلایی رنگ معروف بوده اند و هیچ چیز قابل مقایسه با عسل تایگا سیبری نمی باشد که تمام بو و طعم های عجیب کاج های صدساله تایگا را در خود حفظ کرده است. قدیمی ها می گفتند گه عسل هزار مریضی را معالجه می کند، در روسیه هم همیشه می گویند که هیچ آنتیبیوتیکی نمی تواند به سرعت عسل گلودرد را معالجه کند. پس ما پیشنهاد می کنیم که اگر تصمیم گرفته اید با سوغاتی ها در راه برگشت دست خود را سنگین کنید، حتما حداقل نصف این وزن را به عسل رویایی روسی اختصاص بدهید.

10. روسری پشمی شهر اورنبورگ (Оренбургский пуховый платок)

روسری پشمی شهر اورنبورگ

روسری پشمی شهر اورنبورگ در شعرها و آهنگ های روسی جایگاه مخصوصی به خود اختصاص داده است. کافه راشا با آرزوی سلامتی و عمر جاودان برای تمام مادران ایرانی به فرزندان آنها توصیه می کند که حتما به عنوان سوغاتی برای مادران نازنین و با محبت شان این روسری یا شال زیبا را بیاورند. در استان اورنبورگ و فقط در این استان یک نوع بز پشمی را پرورش می دهند که پشم خاصی دارد. نخ پشمی که در این شهر تولید می شود ساختار خاصی دارد. نخ بسیار نازک را با روکش پشمی نرم پوشش می دهند. تولید این نوع نخ بسیار ظریف است تا حدی که ضخامت یک روسری آماده آن می تواند کمتر از نیم میلیمتر باشد. زمان حمله ناپلئون به روسیه ، فرمان مخصوصی از پاریس داده شده بود که زمانی که ارتش به سمت اورنبورگ رسید، تعدادی از این بزها را به فرانسه برده شوند. این نقشه موفقیت آمیز نبود و همچنین در اوایل قرن بیستم میلادی تجار فرانسوی می خواستند این نوع بز را بخرند اما به صورت مرموزانه ای معامله به نتیجه نرسید. در شهر اورنبورگ فقط به صورت دستی شال و روسری می بافند به همین دلیل این سوغاتی را از لحاظ ارزش، قیمت و زیبایی فقط می شود با فرش ایرانی مقایسه کرد. این کالا در تمام شهر های روسیه پیدا می شود و در صورت تمایل دوستان راحت می توانند آن را تهیه کنند. بنا براین چون که هیچ کسی در دنیای به اندازه مادر وفادار و زیبا نیست، زیباترین سوغاتی روسیه را برای مادران عزیزتان بیاورید.

نویسنده : اکسانا دیدیک